|
|
Ja, en riktigt god jul önskar vi alla våra surfare, som i år slagit oss med häpnad genom sin blotta mängd. Under hösten har antalet unika besökare per månad mer än fördubblats i förhållande till 2004, och mer än tredubblats sedan 2003. I november i år hade vi 3 778 besökare. Vår bästa dagssiffra är från den 22 november, 279 unika besökare, och vi slår snart igenom 1 000-taket för veckan. Så god jul allihop, alla 45 000 som besökt idrottsforum.org sedan starten, och välkomna åter.
Denna uppdatering är förvisso en juldito, men kanske framför allt en jubileumsuppdatering den femtionde sedan starten för nästan på dagen två och ett halvt år sedan. Med dryga hundratalet artiklar och nästan 200 recenserade böcker under bältet, med finansieringen tryggad ett par år framöver, och med ordentliga planer för vidareutveckling av sajten, känner vi oss redo att möta det nya året, nya besökare och nya utmaningar.
 |
Bo Carlsson, grundare. |
En del nyheter känner vi redan till. Från och med årsskiftet tar idrottsforum.orgs grundare och förste redaktör Bo Carlsson ett par steg tillbaka. Som nybliven professor i rättsociologi och omgiven av utvecklingsarbete, projektforskning och undervisning nöjer han sig tills vidare med att bevaka sitt skötebarn från positionen som ordförande i redaktionsrådet. I hans ställe träder undertecknad, som sedan starten varit webredaktör och verkställt publiceringen av inkomna bidrag. Jag kommer fortsättningsvis att sköta hela det redaktionella arbetet, inklusive webpubliceringen, med ett undantag. Joakim Åkesson har engagerats som länkredaktör, med uppdraget att skapa en länksamling som verkligen utgör en informationsresurs för idrottsforskare. Åkesson, som själv befinner sig i början av en sådan forskarkarriär, arbetar som bäst på att strukturera och kommentera länkarna, och resultatet av hans vedermödor kan beskådas i nästa uppdatering, den 18 januari.
En annan nyhet som kommer att märkas i nästa uppdatering är förstärkningen av recensionsverksamheten. Vi har hittils haft i snitt närmare fyra recensioner per uppdatering. Från och med uppdatering #51 kommer det att bli fem till sju recensioner varje gång, någon gång på bekostnad av en av de två artiklar som vanligtvis pryder en uppdatering. Detta är möjligt genom dels aktivare litteratursökning och recensionsexemplarsbeställning, dels uppbyggnaden av ett nätverk av mer eller mindre fasta recensenter för närvarande 45, men fullt utbyggt ett åttiotal. (Intresserade bör kontakta redaktören.)
Fler nyheter är att vänta, men låt oss spara på effekterna. Den som följer uppdateringarna under 2006 får se. Vi har våra ambitioner formulerade sedan några år, och även kommande förändringar är helt i linje med dem. idrottsforum.org ska vara en idrottsvetenskaplig resurs på Internet för idrottens forskare, studenter och praktiker i hela Skandinavien. Och på den vägen är det.
|
Konferens om idrott i Malmö i mars 2006
Idrottsutövning anses förbättra hälsan och konditionen. Idrott används för att integrera och socialisera barn och ungdomar, och skapa förståelse för andra kulturer. Idrott är också ett karriärsystem, och har ofta använts för att stärka ett lands politiska prestige. Idrott kan användas som ett sätt att vitalisera en stad och stärka dess image. Dessutom har idrott allt mer kommit att användas som ett redskap när det gäller kampen mot HIV och organiseringen av vardagslivet i en rad utvecklingsländer.
 |
| USAID-stödda utbildningskampanjen Play for Life lanserade ovanstående affisch, som uppmanar fotbollsfans att skydda sig mot hiv-smitta. |
I syfte att fördjupa förståelsen för idrottens samhälleliga betydelse och dess olika användningsområden bortom själva idrottandet arrangerar Idrottsvetenskap vid Malmö högskola, i samarbete med KFUK/KFUM, en tredagarskonferens på temana Sport as City-Marketing och Sport as a Tool of Development, med bl a internationella föreläsare som Holger Preuss (”The Impact of Mega Events”), Simon Kuper (”Sport in Africa”) och Gary Armstrong (”Sport and Identities”). Konferensen erbjuder utöver ett antal namnkunniga svenska och internationella talare presentationer av olika lokala och internationella projekt som syftar till att antingen stärka städers attraktion som idrottsturistmål, eller, via globalt engagemang, stimulera förändringsarbetet i en rad utvecklingsländer, med speciellt fokus på Afrika.
Konferensen äger rum den 24-26 mars, i Lärarutbildningens lokaler i Orkanen, Malmö. Vi har blivit lovade ett fastställt program i tid till nästa uppdatering, den 18 januari 2006.
|
Utöver konferenserna ovan presenterar vi två nya idrottskonferenser på vår konferenshemsida denna gång. Ännu en dubbelkonferens, i Liverpool denna gång, om dels kvalitativ idrottsforskning, dels idrottskulturer. Vidare debuterar en ny konferensserie på Nya Zealand som handlar om rörelse, att smälta samman rörelse i idrott och dans, forskning i den nya och gamla världen, och olika länders kulturer och intressen
|
Call for Papers
International Journal of Sports Marketing and Sponsorship har utfärdat en inbjudan att inkomma med manus till en specialutgåva på temat ”Sports marketing, sponsorship, broadcasting, media and new technology”. Gästredaktörer för detta temanummer är vår egen Harry Arne Solberg samt Paul Turner från Deakin University. Läs Call for Papers här. Deadline för manus är satt till den 1 april 2006, och numret beräknas komma ut i november samma år. Så sätt i gång och skriv!
|
|
 |
|
Idrott i skolan:
flickiga flickor och pojkiga pojkar
|
 |
|
| Artikelförfattarna problematiserar synen på kön och kropp inom undervisningen i skolämnet idrott och hälsa. Bilderna ovan illustrerar den socialt nedärvda normen för vad flickor och pojkar ska syssla med på idrottslektionerna. Hur förhåller sig den faktiska praktiken till de amitioner rörande könsutjämning som kommer till uttryck i kursplaner och andra styrdokument? |
|
|
|
|
En inte ringa del av idrottsforskningen, åtminstone i Sverige, handlar om idrottsämnet i skolan. Och helt rätt och rimligt är detta dessutom. Medan föreningsidrotten i alla dess former kännetecknas av att deltagande är helt frivilligt, så är skolans gymnastik- och idrottsutbildning, numera inom ramen för skolämnet idrott och hälsa, obligatorisk, reglerad av styrdokument, ledd av högutbildade lärare och föremål för betygsättning. Och eftersom allt detta sker i offentlig regi är det naturligtvis av största betydelse att följa upp, studera och utvärdera verksamheten. Nya verksamhetsplaner och styrdokument som tar tillvara förändringar i samhällets åsiktsklimat bidrar dessutom till att människorna i verksamheten har svårigheter att fullt ut anpassa sin praktik till de förändrade förutsättningarna.
I början av 1980-talet bytte ämnet namn från gymnastik till idrott, och den sedan något decennium pågående könsrollsdebatten i samhället fick en försiktig spegling i idrottsämnets kursplan. Samundervisning förespråkades, med målet att bidra till ett utjämnande av könsrollerna och därmed större jämställdhet. Nu gällande läroplan för grundskolan kom 1994. Ämnesbeteckningen blev idrott och hälsa, och kursplanen betonar just relationen mellan fysisk aktivitet och hälsa. När det gäller könsskillnader är det numera så, för idrottsämnet såväl som för hela skolan, att mäns och kvinnors lika rätt och möjligheter ska främjas. Så hur fungerar då detta i praktiken? I projektet Konstruktionen av kön och synen på kroppen i skolans idrottsundervisning, som finansieras av Vetenskapsrådet med närmare tre miljoner kronor, undersöks just detta av idrottspedagogerna Håkan Larsson, Birgitta Fagrell och Karin Redelius. Det empiriska materialet består av videofilmade observationsstudier, intervjuer med lärare och elever, samt genomgång av nationella och lokala kursplaner. Analysen av det omfattande materialet pågår för fullt, men forskarna har valt att redan nu, exklusivt för idrottsforum.org, belysa några av de problemområden som projektet omfattar. Det handlar om genus i undervisningen ur ett lärarperspektiv, betyg och bedömning i förhållande till genus, samt makt och motstånd i gymnastiksalen. Vi kan tänka oss att redan den här artikeln, och definitivt kommande projektrapporter, kommer att få en central plats i utbildningen av idrottslärare.
|
Skidskytte den populäraste idrotten
i Norge
|
|
|
 |
|
| Ole Einar Bjørndalen, en av de framgångsrika idrottarna bakom den norska skidskytteundret, blickar framåt mot nya framgångar och nya miljoner. (Foto: Dag Vidar Hanstad) |
|
|
|
|
När Magda var som bäst var skidskytte som hetast i Sverige. När hon nu istället sitter i TV-soffor och frågesportburar, och ingen har kunnat följa i hennes spår, så har hela sporten drabbats av irrelevans, vilket som alla vet är en livsfarlig sjukdom för idrottsgrenar. Något liknande har hänt inom tennis, där Sverige efter ett par tre fantastiska decennier numera spelar en blygsammare internationell roll, och därmed publikintresset sviktar. Frågan som inställer sig är naturligtvis om detta är lagbundet: Måste ett brett intresse i ett land för en viss gren stimuleras av nationella framgångar i den grenen? I Norge har skidskytteförbundet NSSF inte bara lyckats skapa stort intresse för sporten, och då med god hjälp av framgångsrika skidskyttar som Bjørndalen och Skjelbreid Poirée, utan också på olika sätt byggt in skydd mot att sporten förlorar sin publik på grund av att det egna landets framgångar uteblir.
En som studerat skidskyttets kolossala framgångar i Norge, såväl idrottsligt som publikt, är förre sportjournalisten och numera doktoranden Dag Vidar Hanstad. I boken Fullt hus: Eventyret norsk skiskyting redovisar han en analytisk reportageresa genom norskt skidskytte och dess organisation och affärer, på längs och på tvärs. idrottsforum.org återkommer med en recension av Hanstads bok, men i väntan på det har vi nöjet att kunna presentera en specialskriven artikel som tar sin utgångspunkt i boken och några av dess temata, speciellt de ekonomiska frågorna, som redovisas med uppfriskande detaljrikedom. Hanstad visar på en rad kloka och förutseende beslut och strategier från förbundsledningens och det internationella förbundets (som i slutet på 90-talet hade samma ledare, Anders Besseberg) sida som lett till ökat intresse för idrotten såväl i Norge som internationellt. Skidskytte är den populäraste sporten i Norge, och är på det viset större än både fotboll och nationalsporten langrenn.
|
E-sport och idrottens gränser
|
 |
|
| Etthundra miljoner människor har någon gång prövat på att spela Counterstrike, som därmed också är det populäraste online-spelet. Svenska spelklaner har rönt betydande framgångar i just detta spel. Här ser vi version 1.6, som allmänt anses vara den bästa. |
|
|
|
|
De dyker upp överallt nu, tecknen på en omvälvande förändring i främst ungdomars sätt att tillbringa sin fritid. SVT har ett presentations- och recensionsprogram för olika former av datorspel, Kontroll; i stort sett alla dagstidningar ägnar en helsida i veckan åt recensioner av spel; det finns en hel rad glassiga magasin på temat i tidningshandeln; allt oftare dyker det upp kulturartiklar och andra ”seriösa” inlägg om datorspel; internetcaféer läggs ner och i deras ställe kommer internetspelhallar. Det är fråga om en revolution, varken mer eller mindre, som omfattar ett betydande antal människor världen över som själva spelar, som utvecklar spel, eller organiserar spelandet. Men trots de synliga bevisen på dess existens och den avsevärda kvantitativa tillväxten, är internetspelandet i huvudsak något som försiggår i tysthet. För de allra flesta är det helt okänt, kanske ointressant, och för vissa upplevs det till och med som ett hot.
För idrottsforum.org s surfare är dock dunklet på god väg att skingras, och för det kan vi tacka vår specielle medarbetare Kalle Danielsson, som omarbetat ett avsnitt i sitt examensarbete till en informativ och explanativ artikel om vad e-sport är: hur det fungerar, hur utbrett det är, vem utövar det, med mera, med mera. Huvuddelen av artikeln ägnas åt en prövning huruvida onlinespel kvalificerar att kallas sport. Danielsson går igenom Allan Guttmanns klassiska karakterisktika för tävlingsidrott och prövar dem ett och ett mot e-sporten. En väl genomförd och inspirerad analys leder honom till slutsatser om e-sportens sportifiering som delvis ställer idrottsbegreppet på huvudet.
|
|
Ungdom och föreningsidrott
inte bara alkoholkonsumtion
När Mats Trondman i mars 2005 på idrottsforum.org presenterade forskningsresultat från en omfattande studie av ungdomars idrottsvanor och alkoholkonsumtion, med innebörden att ju mera intrsserade de var av idrott desto mer söp de, väckte det berättigad uppmärksamhet. Att detta bara var myntets baksida framgår när hela forskningsprojektet avrapporteras. Rapporten, som nyligen publicerats av Ungdomsstyrelsen med titeln Unga och föreningsidrotten: Om idrottens plats i de ungas liv, om de unga som föreningsidrottar och om deras erfarenheter av delaktighet i föreningslivet, ger en betydligt mer heltäckande och ljusare bild av ungdomar i och kring föreningsidrotten. På 234 sidor, och med 90 tabeller, visar Trondman att
- Knappt sex av tio unga tilldelar idrotten mycket stor eller ganska stor betydelse i sina liv.
- Nästan sju av tio unga upplever att idrotten och att vara duktig i idrott genererar hög status i ungdomskulturen. Endast att ha många vänner tilldelas högre status.
- 86 procent av de unga har någon gång under sin livstid varit med i en idrottsförening. Följaktligen saknar endast 14 procent erfarenhet av att föreningsidrotta.
- Föreningsidrotten är en av de fem vanligaste fritidsaktiviteter som de unga ägnar sig åt varje dag eller nästan varje dag. Endast att lyssna på musik, titta på tv och chatta med vänner är vanligare.
- 92 procent av de unga har någon gång under de senaste tolv månaderna besökt en idrottstävling. Drygt var tredje gör det minst en gång varje vecka.
- 85 procent av de unga har någon gång under de senaste tolv månaderna sett sportprogram på tv. Drygt fyra av tio gör det minst en gång varje vecka.
Men också att
- Knappt var femte ung tycker att de har ett stort inflytande över sin tränings- och tävlingsverksamhet. Drygt fyra av tio tycker att de har ett litet inflytande.
- Bara 57 procent tycker att den inflytandenivå de har är bra, 37 procent vill ha större inflytande (15 procent betydligt större och 22 procent något större).
- Bara 16 procent av de unga är eller har varit ledare.
- Nästan var femte ung som inte varit ledare svarar att de är intresserade av att bli ledare, 84 procent av dem har aldrig tillfrågats. Endast 1 procent av dem har tillfrågats vid många tillfällen.
- Var tionde ung är eller har varit invald i en idrottsförenings styrelse. Endast 10 procent av dem som saknar erfarenhet av styrelsearbete har tillfrågats om att vara med.
Klicka på omslaget för att få tillgång till hela rapporten som en pdf-fil.
|
Googla idrottsforum.orgs websidor för att hitta texter om det som intresserar just dig! Tänk på att det finns texter på danska, engelska, norska och svenska.
|
|
 |
Recenserade böcker
Vi bjuder på inte mindre än sex recensioner i denna utvidgade uppdatering.
Svensk marathons historia på högsta akademiska nivå av en författare utan akademiska meriter hur häftigt är det? Jan Lindroth blev för sin del allt mer imponerad ju längre han trängde in i Christian Lindstedts Mellan heroism och idioti: Opinionsstämningar och idédebatt kring marathonlöpningens etablering i Sverige.
Att ha rätt inställning är väl vad det i grund och botten handlar om när man ska gå ut på banan eller planen eller vad det är och tävla väl och därtill vinna. För hjälp med att hitta det rätta mentala tillståndet har idrotten idrottspsykologer. En sådan, Shane Murphy, har redigerat The Sport Psych Handbook; en annan sådan, Sverker Bengtsson, recenserar boken.
Vad blir de fysiska konsekvenserna av att allt yngre barn tränar allt mer systematiskt och målmedvetet för att uppnå allt högre ställda idrottsliga mål? Är knatteidrottens tillskyndare tillräckligt pålästa om barns fysiologiska förutsättningar när det gäller idrott? Thomas W. Rowland har skrivit Children’s Exercise Physiology med detta problem i åtanke. Torsten Buhre recenserar.
Den svenske industrimannen Sigfrid Edström, känd för att ha byggt upp Asea och för sitt arbete som kapitalets man i det konsensuella svenska välfärdsbygget under främst 1930-talet, var också en framstående idrottsperson inte utövare men väl organisatör och ledare. Idrottsdelen får mindre plats i Anders Lifs biografi 1917: En berättelse om Sigfrid Edström, Asea, Västerås och revolutionen, som Leif Yttergren recenserar.
Ett 30-tal danska elitcyklister utgör det empiriska underlaget för Ask Vest Christiansens studie Ikke for pengenes skyld: Et indblik i moderne cykelsport. Vår specielle cykelsportsexpert Bill Sund har fördjupat sig i cykelsportens dopningsproblematik, som får en grundlig genomlysning i boken.
Idrott kan duga till mycket, det har vi lärt oss efter 50 uppdateringar av dessa sidor. Ett av de mer lömska sätten att utnyttja idrottens fördelar i ont uppsåt är den brittiska kolonialmaktens, som ett medel att stärka det imperialistiska greppet över kolonierna. Om detta skriver Patrick McDevitt i ”May the Best Man Win”: Sport, Masculinity, and Nationalism in Great Britain and the Empire, 18801935, som Helena Tolvhed har läst.
Läs mer om dessa böcker på recensionslöpet, som innehåller samtliga bokrecensioner som publicerats i dessa spalter, för närvarande 192 titlar.
|

| Grattis!
säger vi till Elisabet Apelmo, som med sin C-uppsats i sociologi, "Från det att jag var liten har det alltid varit boll": Om konstruktionen av femininitet bland elitsatsande fotbollstjejer, tog hem priset i Skånes IFs och ICLUs (Idrottsvetenskapligt centrum vid Lunds universitet) tävling om bästa idrottsuppsats 200405 vid Lunds universitet. Prissumman är på 5 000 kronor, och delades ut vid en ceremoni på Luciadagen. idrottsforum.org, alltid på hugget, valde tidigt ut Apelmos uppsats, eller snarare en förkortad artikelversion av den, för publicering, och vi känner hur lite av guldstoftet därmed gnidits av på vår sajt.
|
Ett slags bokslut
 |
| Kjell Eriksson, redaktör |
Vid 50 brukar nog de flesta ta sig en rejäl funderare på livet. Vad har hänt hittills? Vad kan man förvänta sig av framtiden? Vad vill man uppnå med sitt liv? För många kan den reflektionen säkert få karaktären av ett ensamt krismöte. För andra blir det avstampet för en ny tid, en ny riktning. idrottsforum.org vill inte vara sämre, och har bett nygamle redaktören Kjell E. Eriksson att fundera kring tillståndet för portalen i samband med denna den femtionde uppdateringen. Och utan att avslöja något som spolierar läsningen av hans reflektionen kan man konstatera att det knappast rör sig om en kris snarare tvärtom. Gå till krönikan
|
Beckham igen!
 |
| David Beckam skrattar hela vägen till banken. |
David Beckham figurerar i spalterna igen. Denna gång är det dock en fotbollstidning, FourFoutTwo som skriver, men det handlar å andra sidan bara indirekt om fotboll, närmare bestämt om fotboll som inkomstkälla. FourFourTwo, som av många hålls som världens ledande fotbollsmagasin, har nämligen just publicerat sin årliga rich list. Och på toppen ligger just allas vår Däjvid, med en förmögenhet på £75 miljoner, en bit över miljarden i nordiska valutor. Tvåan, Dennis Bergkamp, har mindre än hälften så mycket. Rio Ferdinand, på åttonde plats, tjänade under 2005 fyra gånger så mycket i veckan som en genomsnittsbritt drog in under hela året. Det är väl som man säger, att bollen är rund.
|
Nya på forskarlistan
idrottsforum.orgs förteckning över nordiska idrottsforskare är i stadig tillväxt, med tre nya namn i denna uppdtaering. Det är Cecilia Dovborn från Idrottsvetenskap, Malmö högskola, John Hellström från Gymnastik- och idrottshögskolan i Stockholm, samt Rasmus K. Storm från Idrættens Analyseinstitut, i København.
|
Uppdatering #51
Nästa uppdatering bjuder på artiklar av Ørnulf Seippel, om makt och inflytande inom idrottens sociala nätverk, och av Ernesto Abalo Caldera och Martin Danielsson om mediesporten och dess publik. Kirsten Kaya Roessler medverkar med en krönika om motion med respekt. Minst fem böcker recenseras: Association Football and Society in Pre-Partition Ireland av Neal Garnham (Mats Greiff), Utan bromsar: Tommy Jansson legend som dog ung av Magnus Nyström (Kutte Jönsson), Proffsliv och karriärslut: En sociologisk studie av identitet av Jonas Stier (Hallgeir Gammelsæter), Culture on Ice: Figure Skating and Cultural Meaning av Ellyn Kestnbaum (Helle Winther), samt Tennis: Off the Record av Jonas Arnesen, Patrik Cederlund & Magnus Norman (Birger Hedén).
|
|
 |