Uppdatering #112  ::  Publicerad onsdagen den 2 september 2009  ::  ISSN 1652-7224
Till arkivet
Utges av Institutionen för idrottsvetenskap, Lärarutbildningen, Malmö högskola, SE–205 06 Malmö
Redaktör: Kjell E. Eriksson
På löpet i denna uppdatering: Ny artikel i serien av David Holt Olsen och Allan B. Grønkjær om fotboll i Danmark, denna gång om den danska fotbollsrörelsens självbild • Nio böcker recenseras: om idrottsekonomi för journalister, om lärarkukturer i Sverige och Grekland, om rasfrågan i amerikansk idrott, om Bajen, om familjens roll i barn- och ungdomsidrott, om handikappidrott och samhälle, om fotbollsplaner, om sport och design, om dansk handboll • Gerd von der Lippe kommenterar Slagstads (Sporten) och dess mottgande • Peter Dahlén om sportfilm: Kid Galahad (1962) • Sport&EU ger ut referentgranskad tidskrift • Institut for Idræt firar 100 år av idrottsutbildning vid Københavns Universitet • Lediga platser för idrottsvetare, i Oslo och New Brunswick • Senarelagt manusstopp för SVEBIs sudentuppsatstävling • Nordic Walking erövrar världen, också böckernas värld • Tidskriftsnytt • Redaktionellt • Anslagstavlan • Konferenskalendariet
Artiklar  |  Recensioner  |  Features  |  Tidskrifter  |  Sportfilm  |  Mer om...  |  Arkiv  |  Idrottsforskare  |  Om oss  |  In English  |  Sök
Gerd von der Lippe om Slagstad och (sporten)

I höstas publicerades Rune Slagstads brett upplagda idéhistoriska studie om idrott i Norge under titeln (Sporten), på Pax Forlag. Slagstad (f. 1945) är norsk sociolog och historiker med ett förflutet i de vänsterintellektuella kretsarna kring Pax – han var bland annat medredaktör för PaxLeksikon, ett vänsterradikalt uppslagsverk i sex band som utkom mellan 1976 och 1982. Slagstad disputerade 1986 på en avhandling med titeln Rett og politikk: et liberalt tema med variasjoner. Han är för närvarande professor vid Senter for profesjonsstudier, Høgskolen i Oslo.

Gerd von der Lippe (Foto: Kjell Eriksson)

Boken har genomgående fått lysande recensioner i Norge; de är dock närmast undantagslöst skrivna av personer utanför de idrottsvetenskapliga disciplinerna. Boken recenserades på idrottsforum.org av Arve Hjelseth, vars sammantagna intryck, trots kritiska synpunkter, invändningar och även korrigeringar, var att (Sporten) är ett imponerande arbete som inspirerar och förargar och som kommer att stå sig många år framöver.

Gerd von der Lippe har också läst Slagstads bok. Och hon blev rejält irriterad. Hon har skrivit om boken i en par norska tidskrifter, och vi har nöjet att i den här uppdateringen publicera hennes viktigaste invändningar. Det handlar om Slagstads syn på idrott, som dels meningslös, dels spektakel. von der Lippe har också ett eget förslag för att förklara parenteserna i bokens titel, vilka förbryllat kritikerna i Norge. Det kan kanske ha med genus att göra...

Lediga platser

idrottsforum.orgs spalter är öppna för ledigförklarade akademiska tjänster inom det idrottsvetenskapliga området. Vi inbjuder lärosäten och forskningsinstitutioner från hela Norden att kostnadsfritt annonsera ledigförklarade tjänster till en sällsynt väl definierad målgrupp, genom att skicka in information om tjänsten och en länk till den formella utlysningen till redaktionen.

Professor in Pedagogy and Physical Education to the Norwegian School of Sport Sciences
At the Department of Physical Education, a position as professor within the field of Pedagogy and Physical Education is available. The position is permanent, and is placed within the Department of Physical Education. The applicant will be the first full time professor at the Department. A PhD and extensive research experience at an international level in Pedagogy, Physical education or Sport Pedagogy is required. You will find the full announcement here. Applications must be sent in no later than October 1, 2009.

Fitnesskonsulent till NIH
Norges idrettshøgskole ledigförklarar en heltidstjänst som ämnesadministrativ førstekonsulent inom utbildningen i Fitness, vid Senter for etter- og videreutdanning (SEVU). I arbetsuppgifterna ingår viss undervisning, men det är i huvudsak fråga om administration och innehållsligt ämnesansvar. Sökande bör ha idrottsvetenskaplig examen på master- eller magisternivå. Läs hela utlysningen här. Ansökan ska vara inlämnad senast den 12 september 2009.

Université de Moncton
Franskkanadensiska (och franskspråkiga) univeritetet i Moncton, New Brunswick, söker två professorer (tenure track positions), en i kinesiologi (muskuloskeletal rehabilitering) och en i fritidsforskning (Leisure Studies) med inriktning på terapeutisk rekreation. Båda tjänsterna tillsätts den 1 januari 2010, och deadline för ansökan är den 1 oktober 2009. Läs de officiella utlysningarna här respektive här.

Från nyhetsbrev till tidskrift

Sport&EU, föreningen för studiet av idrott och Europeiska Unionen, syftar till att sammanföra forskare med intresse för EUs inblandning i idrotten, och konsekvenserna av detta för politik, rätt och samhälle.

Föreningen, som bildades 2005, har sedan december 2006 publicerat Sport&EU Newsletter, sju stycken, men från och med 2009 ska man istället publicera Sport&EU Review, en peer review-tiskrift sojm också ska innehålla nyheter och annat som gjorde nyhetsbrevet så värdefullt.

Nu söker man, som vanligt i sådana här situationer, artiklar till första numret. Läs CfP ch submission guidelines här, och skriv ihop något genast!

SVEBIs uppsatstävling – förlängd manustid

Erwin Apitzsch, sekretare i SVEBI, meddelar att deadline för bidrag till tävlingen om bästa studentuppsats 2008–2009 är senarelagd. Det som nu gäller är att uppsatsen ska vara inskickad till Erwin senast vid midnatt den 21 september 2009. Läs hela utlysningen här.

European Committe of Sports History (CESH) har förlagt årets konferens till Pisa, där den äger rum den 17 till 20 september 2009. Läs mer på konferenshemsidan

International Conference of Sport Kinetics äger rum den 25–27 september 2009. Läs mer på konferenshemsidan.

North American Society for the Sociology of Sport, NASSS, den 4–7 november 2009. Läs mer på konferenshemsidan.

Nästa års International Federation of Scholarly Associations of Management (IFSAM) Conference äger rum den 8–10 juli 2010 och har ett särskilt ”track” för sport, Sports Organizations Management. Läs mer i denna pdf och läs Call for Paper här.

Gå på så in i Norden

Stavgång, eller som det officiella namnet numera är, Nordic Walking, är en av de snabbast växande motions- och fitness-sporterna i världen. Det började i liten skala i Finland så nyligen som på 1980-talet, men idag finns det åtta miljoner utövare världen runt. Sporten styrs av INWA, International Nordic Walking Federation, som är representerat i 40 länder, och medlem i TAFISA, som i sin tur bland sina partners räknar in WHO, IOC, UNESCO och ICSSPE. Många akronymer blir det.

Malin Svensson
Påpassligt har Human Kinetics publicerat en bok om den nya motionsformen, Nordic Walking av Malin Svensson, svenska som flyttade till USA 1989 och bor i Santa Monica, CA. Hon har skrivit om Nordic Walking tidigare, bland annat instruktionsböcker, har gjort en instruktions-DVD, och är verksam i INWA och andra organisationer. Läs mer om Malin här.

Forumet kommer inte att recensera Nordic Walking, men den intresserade kan läsa mer om, och beställa, boken på förlagets bokhemsida.



Uppdaterad 2009–06–06

Onsdag den 16 september kl. 15-17: Naturvidenskabelig gymnastik- og idrætsforskning før 1940.
• Else Trangbæk: Om idrætsuddannelse og – forskning på KU gennem 100 år.
• Kurt Jørgensen: Træk af professor Johannes Lindhards liv og værk.
Store Auditorium, Institut for Idræt, Nørre Allé 53, København

Onsdag den 7 oktober kl.15-17: Videnskabshistorie og – teori i relation til idræt og idrætsforskning
• Bente Rosenbeck: Det moderne videnskabelige gennembrud.
• Claus Emmeche: Diskrimination ved rekruttering til idræt og idrætsforskning.
Store Auditorium, Institut for Idræt, Nørre Allé 53, København

Onsdag den 28 oktober kl. 15-17: Fra gymnastikteori til humanfysiologi – og til humanistisk samfundsvidenskabelig idrætsteori
• Bodil Nielsen: Gymnastikteoretisk Laboratorium 1940-1970. Fra Gymnastikteori til humanfysiologi.
• Jørn Hansen: Idræt og samfund. Fra gymnastikhistorie til idrættens humanistiske og samfundsvidenskabelige område.
Store Auditorium, Institut for Idræt, Nørre Allé 53, København

Tisdag den 17 november kl. 15-17: Fremtidsperspektiver - sundhed
• Lone Friis Thing: Hvad er risiko? Om risikobegrebets anvendelse på sundhedsområdet – set i relation til idrættens felt.
• Jørgen Wojtaszewski: I sundhedens tjeneste! Om motion på flaske og andre molekylær-fysiologiske aspekter af fysisk aktivitet og sundhed.
Store Auditorium, Institut for Idræt, Nørre Allé 53, København

Tisdag den 1 december kl. 15-17: Krop, hjerne og bevidsthed i bevægelse - nye forskningstendenser
• Jens Bo Nielsen: Hjernen i bevægelse.
• Lis Engel & Helle Winther: Tæt på kroppen i nutidens og fremtidens idrætsforskning.
Store Auditorium, Institut for Idræt, Nørre Allé 53, København


På anslagstavlan anslår vi information som våra läsare skickar in. Har du något du vill informera om så skicka ett mail med info och länk till redaktören. Anslagstavlan uppdateras kontinuerligt.
Dansk fotbolls självbild


Jørgen Leschly Sørensen (1922–1999) spelade i ”bronslaget”, det lag som tog brons i OS i London 1948. På bilden ses han signera böcker efter OS-framgångarna. Sørensen spelade i huvudsak för Odense Boldklub som amatör. Flera av bronslagets stjärnor lockades till Italien, däribland Sørensen. Han spelade först med Atalanta och senare med AC Milan. Det ansågs dock inte passande för danska spelare att åka utomlands och bli proffs. Inför resan till Italien, ”støvlelandet”, och ”sportsvogn og luksuslejlighed”, fick han följande med sig av OBs ordförande: ”Forsvind. Du er en katastrofe for dansk idræt. Jeg vil aldrig mere se dig for mine øjne.” Sørensen återvände dock till Danmark 1955 som italiensk mästare med Milan 1954/55. Han blev senare lärare i Odense.

Fotbollen fortsätter att hålla sin publik i ett järngrepp. En vanlig dag som denna lyfter lokaltidningen fram tre matcher att hålla reda på, Sveriges kvinnor möter Englands i fotbolls-EM i Finland, och kan vid oavgjort vinna gruppen och därmed slippa möta Tyskland i kvartsfinal; lokalderbyt i Allsvenskan mellan heta Helsingborg, som kan ta sig upp till fjärdeplatsen i tabellen, bara tre poäng efter ledande AIK, och mesiga Malmö, som vid förlust ligger kvar på tiondeplatsen; och Barcelonas match mot Sporting Gijón, med tung förväntan på Barças rekorddyra nyförvärv Zlatan Ibrahimovic att göra mål, som i sina ligapremiärmatcher i både Juventus och Inter. För många, många människor är sådana här händelser av största, ibland avgörande, intresse. Fotboll är viktigt.

I denna uppdatering presenterar vi del 2 i vår serie om dansk fotbollshistoria. Våra guider är som tidigare David Holt Olsen och Allan B. Grønkjær. Den första delen, som publicerades i april i år, behandlade dansk fotboll under perioden 1870–1980 under rubriken ”Var det fodbold før 1980?”. Bakom den provokativa rubriken ligger vad som av författarna betecknas som en avsaknad av historisk medvetenhet när det gäller fotboll i Danmark, bland såväl forskare som journalister. Olsen och Grønkjær har arbetar för att avhjälpa bristerna, inte minst med deras stora bok om dansk klubbfotbolls historia, Fodbold, fair play og forretning: Dansk klubfodbolds historie (Turbine Forlag). I den andra delen av deras danska fotbollshistoria för idrottsforum.org tar de upp den danska fotbollens självförståelse och självbild till behandling. Med en empiri i form av fotbollsrörelsens egna texter i bland annat jubileumsskrifter, och med en textanalytisk metod som för tankarna till Croces synsätt att all historia är samtidshistoria, skapar författarna det förflutnas diskurs genom att bygga en berättelse på grundval av analysen av det historiska källmaterialet. Och fotbollsrörelsens egen berättelse om dansk fotboll är berättelsen om rötter som går ända tillbaka till de antika olympiska spelen, om kamratskap och jämlikhet, om idealism, frivillighet och kamp mot professionalisering. Vad som sedan händer med den berättelsen efter 1978 är föremål för Olsen och Grønkjærs tredje artikel, som publiceras den 11 november 2009.


Välkommen till idrottsforum.orgs etthundratolfte uppdatering sedan starten den 6 juni 2003. Nästa uppdatering läggs ut den 23 september 2009. Vill du slippa oroa dig för att missa något så kan du kostnadsfritt anmäla dig till vår mailinglista, och få ett e-brev som en påminnelse om att sajten uppdaterats. Klicka och skicka!
Förra uppdateringens artiklar, Mats Johnssons om parkour och Birgitte Lygres om kvinnobasket i norska medier, finns, tillsammans med samtliga publicerade artiklar, totalt 235 till antalet, tillgängliga från artikellöpet. Förra uppdateringens löpsedel ligger här.
Är du själv idrottsforskare? Då vill du säkert vara med och presentera dig på idrottsforum.orgs forskarlista. Den omfattar idag inte mindre än 193 nordiska idrottsforskare. Se här vad vi vill veta, och maila sedan informationen till redaktören.
Vill du medverka på idrottsforum.org? Kanske med en artikel? Eller vill du recensera böcker? Skicka då ett mail till redaktionen. För att underlätta för författare och redaktör har vi ställt samman en sida med enkla instruktioner för författare (pdf-fil).

Vi hälsar alla idrottsvetenskapssurfare välkomna till ett nytt akademiskt år med idrottsforum.org. Det är gyllene tider för universitet och högskolor till följd av arbetslösheten i kölvattnet efter den ekonomiska krisen, och vi får alla mycket att göra i höst. Vi kommer att ha en utökad recensionsavdelning i kommande uppdateringar, och som en tidsmässig konsekvens härav kanske något färre artiklar. Därtill kan vi glädjas åt Peter Dahléns återkomst som sportfilmskrönikör.

Kjell E. Eriksson
Redaktör

SPORTFILMEN IX:
Elvis i boxningsringen

Till vår stora belåtenhet kan vi hälsa Peter Dahlén och hans filmspalt välkommen åter, efter uppehållet som varat sedan den 12 december 2008. Alla tidigare krönikor kan nås från sportfilmssidan.

I sin spalt i denna uppdatering gör Peter Dahlén en grundlig genomgång av vad som många sannolikt skulle beteckna som blott "en gammal Elvisfilm". Men att det är ett alldeles för förenklat synsätt på Kid Galahad blir uppenbart av Dahléns kunniga och medryckande analys av filmen.

Kid Galahad, från 1962, regisserades av Phil Karlson och handlar om en ung man som, nyss utsläppt från sin militärtjänstgöring, vänder åter till den lilla stad i USA han lämnade som barn. Han är fast besluten att skaffa sig ett jobb, och det slumpar sig så att han blir anställd som boxare. Efter en framgångsrik karriär har han tjänat ihop till att starta eget i bilbranschen och därtill träffat den kvinna han vill dela sitt liv med. Denna ytligt sett banala historia rymmer en rad ideologiska ställningstaganden, och kan ses som en beskrivning av ett amerikanskt önskesamhälle i bästa Frank Capra-stil.

Läs Peter Dahléns filmspalt här

Se trailern för Kid Galahad:

Tidskriftsnytt

Såsom vanligt är efter ett längre utgivningsuppehåll, som nu under sommaren, så har det strömmat in ett stort antal tidskrifter till redaktionen, tjugotalet nya tidskriftsnummer räknar vi till. Vi kan av naturliga skäl (dvs utrymmes- och tids-) inte som eljest är brukligt presentera hela innehållet i samtliga. Istället redovisas de två-tre i redaktörens tycke intressantaste artiklarna i de olika tidskriftsnumren. I förekommande fall är artikelrubriken länkad till ett abstract.

European Sport Management Quarterly Vol 9 No 3 2009 (Routledge)
Examining the Inclusion of Wheelchair Exhibition Events within the Olympic Games 1984-2004 av David Legg, Ted Fay, Mary A. Hums och Eli Wolff
Global Trade in Sports Goods: International Specialisation of Major Trading Countries av Madeleine Andreff och Wladimir Andreff
Labour Supply Decisions of Professional Tennis Players: Determinants of Tournament Entry av Cind Du Bois och Bruno Heyndels

International Journal of the History of Sport Vol 26 No 8 2009 (Routledge)
'Flagging the Nation' in International Sport: A Chinese Olympics and a German World Cup av David Schrag
The Beijing Olympics as Indicator of a Chinese Competitive Ethic av Kevin Caffrey

International Journal of the History of Sport Vol 26 No 9 2009 (Routledge)
Black Males in the Stadium: All 'Bad Niggers'? French Literature, Sport and Masculinity from the 1920s to the 1950s av Julie Gaucher
'It All Ended in an Unsporting Way': Serbian Football and the Disintegration of Yugoslavia, 1989-2006 av Richard Mills

International Journal of Sport Communication Vol 2 No 3 2009 (Human Kinetics)
The Media and Sports Corruption: An Outline of Sociological Understanding av Dino Numerato
Enthusiasts, Invaders, and Custodians: Media Characterizations of Foreign Owners in Barclays Premier League av Anne C. Osborne och Danielle Sarver Coombs
Sports Coverage: “Toy Department” or Public-Service Journalism? The Relationship Between Reporters’ Ethics and Attitudes Toward the Profession av Marie Hardin, Bu Zhong och Erin Whiteside

International Review for the Sociology of Sport Vol 44 No 2–3 2009 (Sage)
Sport, Intellectuals and Public Sociology: Obstacles and Opportunities av Alan Bairner
The Best Kept Secret in Sports: The 2010 Youth Olympic Games av Lawrence W. Judge, Jeffrey Petersen och Matt Lydum
Elite Women Wrestlers' Muscles: Physical Strength and a Social Burden av Mari Kristin Sisjord och Elsa Kristiansen
Sport as a Vehicle for Social Mobility and Regulation of Disadvantaged Urban Youth: Lessons from Rotterdam av Ramón Spaaij

Journal of Applied Sport Psychology Vol 21 No 3 2009 (Routledge)
Is Substance Use a Team Sport? Attraction to Team, Perceived Norms, and Alcohol and Marijuana Use Among Male and Female Intercollegiate Athletes av Joel Grossbard, Justin Hummer, Joseph LaBrie, Eric Pederson och Clayton Neighbors
An Evaluation of Personal and Contextual Factors in Competitive Youth Sport av Leisha Strachan, Jean Côté och Janice Deakin

Journal of Clinical Sport Psychology Vol 3 No 3 2009 (Human Kinetics)
Physique Anxiety and Disordered Eating Correlates in Female Athletes: Differences in Team and Individual Sports av Anne Haase
An Examination of the Challenges Experienced by Canadian Ice-Hockey Players in the National Hockey League av Randy C. Battochio, Robert J. Schinke, Mark A. Eys, Danny Battochio, Wayne Halliwell och Gershon Tenenbaum

Journal of Policy Research in Tourism, Leisure and Events Vol 1 No 2 2009 (Routledge)
Opportunity costs and efficiency of investments in mega sport events av Holger Preuss
Organisational communication on the impacts of the Athens 2004 Olympic Games av Eleni Theodoraki

Journal of Sport & Exercise Psycology Vol 31 No 3 2009 (Human Kinetics)
A Naturalistic Study of the Directional Interpretation Process of Discrete Emotions During High-Stakes Table Tennis Matches av Guillaume Martinent och Claude Ferrand
Using Cluster Analysis to Examine the Combinations of Motivation Regulations of Physical Education Students av Sarah Ullrich-French och Anne Cox

Journal of Sport & Social Issues Vol 33 No 3 2009 (Sage)
Traversing the Matrix: Cyborg Athletes, Technology, and the Environment av Ted M. Butryn and Matthew A. Masucci
Bodies of Nature: Politics of Wilderness, Recreation, and Technology av Diana Mincyte, Monica J. Casper, and CL Cole

Journal of Sport & Tourism Vol 14 No 2–3 2009 (Routledge)
Theorising the Relationship between Major Sport Events and Social Sustainability av Andrew Smith
Resident Perceptions of Mega-Sporting Events: A Non-Host City Perspective of the 2012 London Olympic Games av Brent W. Ritchie. Richard Shipway och Bethany Cleeve
The Potential Contribution of the 2010 Soccer World Cup to Climate Change: An Exploratory Study among Tourism Industry Stakeholders in the Tshwane Metropole of South Africa av I. Otto; E. T. Heath
Läs också ett Call for Papers här!

Journal of Sport Management Vol 23 No 4 2009 (Human Kinetics)
A Case Study of Organizational Capacity in Nonprofit Community Sport av Katie Misener och Alison J. Doherty
An Exploration of Counter-Intuitive Conceptual Structures in Organizational Stories av Aaron Smith

Journal of Sports Economics Vol 10 No 3 2009 (Sage)
Determinants of Pay in the NHL: A Quantile Regression Approach av Claude Vincent och Byron Eastman
Are Three Points for a Win Really Better Than Two?: A Comparison of German Soccer League and Cup Games av Alexander Dilger and Hannah Geyer

Journal of Teaching in Physical Education Vol 28 No 3 2009 (Human Kinetics)
Perceptions of Overweight Students Concerning Their Experiences in Physical Education av Josh Trout och Kim C. Graber
How Do Children Think They Learn Skills in Physical Education? av Jeroen Koekoek, Annelies Knoppers, Harry Stegeman

Leisure Studies Vol 28 No 3 2009 (Routledge)
Finding comfort in adventure: experiences of recreational SCUBA divers av Kay Dimmock
Physical activity and social connectedness in single-parent families av Denise Azar, Geraldine A. Naughton och Corey W. Joseph

Physical Education & Sport Pedagogy Vol 14 No 3 2009 (Routledge)
Exploring the relevance of positive youth development in urban physical education av Paul M. Wright och Weidong Li
Mentoring in sports coaching: a review of the literature av Robyn L. Jones, Richard Harris och Andrew Miles

Sociology of Sport Journal Vol 26 No 3 2009 (Human Kinetics)
“An Eye for Talent”: Talent Identification and the “Practical Sense” of Top-Level Soccer Coaches av Mette Krogh Christensen
Alterglobalization, Global Social Movements, and the Possibility of Political Transformation Through Sport av Jean Harvey, John D. Horne och Parissa Safai
Telling the Truth in Public Policy: An Analysis of New Zealand Sport Policy Discourse av Joe Piggin, Steven Jackson och Malcolm Lewis

Sport, Education and Society Vol 14 No 3 2009 (Routledge)
Aesthetic experience as an aspect of embodied learning: stories from physical education student teachers av Ninitha Maivorsdotter och Suzanne Lundvall
Issues of health, appearance and physical activity in aerobic classes for women av Michelle Lee D'Abundo

Sport, Ethics and Philosophy Läs ett Call for Papers här!

Sport in History Vol 29 No 3 2009 (Routledge) Tema: Essays in honour of Wray Vamplew
Still Going After All These Years: Text, Truth and the Racing Calendar av Joyce Kay
The Proto-globalisation of Horseracing 1730-1900: Anglo-American Interconnections av Mike Huggins
Boxers United: Trade Unionism in British Boxing in the 1930s av Matthew Taylor
Wray Vamplew: A Bibliography 1969-2008 av Richard W. Cox

Sport in Society Vol 12 No 6 2009 (Routledge)
Attitudes towards use of performance-enhancing substances and body modification techniques. A comparison between elite athletes and the general population av Gunnar Breivik, Dag Vidar Hanstad och Sigmund Loland
The Amsterdam Olympic Games of 1928 and 2028: will city heritage inform legacy intent? av Hans M. Westerbeek
Politics and the Olympic film documentary: the legacies of Berlin Olympia and Tokyo Olympiad av D. P. Martinez

Googla idrottsforum.orgs websidor för att hitta texter om det som intresserar just dig! Tänk på att det finns texter på danska, engelska, norska och svenska.

Google


Sök idrottsforum.org Sök hela Internet

Recensioner

Vi inleder höstsatsningen på bokrecensioner med att recensera nio nyutkomna böcker med idrottsvetenskaplig relevans. Håll tillgodo!

Med Routledges förvärv av Laurence Erlbaum Associates häromåret följde ett stort antal tidskrifter, samt böcker av skiftande kvalitet. Däribland The Business of Sports: A Primer for Journalists av Mark Conrad. Marit Nybelius är inte imponerad.

Idrottsämnet i skolan skiljer sig naturligtvis åt mellan olika länder. Exakt hur det skiljer sig åt mellan Grekland och Sverige har Konstantin Kougioumtzis studerat i sin avhandling Lärarkulturer och professionskoder: En komparativ studie av idrottslärare i Sverige och Grekland (Göteborgs universitet). Jan-Eric Ekberg recenserar.

Hur har det blivit för svarta i amerikansk idrott efter Owens, Rudolph, Smith & Carlos, Lewis? Shaun Powell har undersökt saken, och det är ingen optimistisk bild han förmedlar i Souled Out? How Blacks are Winning and Losing in Sports (Human Kinetics). Wendy Varney instämmer.

Att vara sportkrönikör i en stor dags- eller kvällstidning, det är en maktfull position, och dessa sportens ledarskribenter använder sin makt på olika sätt, minst sagt. Dessutom skriver de böcker, som till exempel Lasse Anrell, som är aktuell med Skaffa dig ett liv 2 (Ordupplaget). Torbjörn Andersson vill läsa en bok om íshockey.

En bra bok som behandlar en viktig aspekt av modern sport, nämligen idrottsföräldrar, har kommit in till redaktionen. Det är Michael A.Messners It’s All for the Kids: Gender, Families and Youth Sports (University of California Press). Susanna Hedenborg låter sig stimuleras och entusiasmeras.

Nyligen avled Eunice Kennedy Shriver, grundare av Special Olympics,, ett paralympics för enbart psykiskt utvecklingsstörda atleter. Om handikappidrott och samhälle skriver Nigel Thomas och Andy Smith i boken Disability, Sport and Society: An Introduction (Routledge). Hans Bolling är inte nöjd.

Den är inte av vetenskapligt intresse, den här boken om idrottens rum och arenor. Den består nämligen uteslutande av bilder av dessa rum och arenor. Och Torbjörn Andersson är inte särskilt nöjd med Björn Riséns fotobok En massa planer: Från AIK-vallen till Övrevi (B4press).

Vad ryms i skärningspunkten mellan idrott och design? Om detta forskas det i nätverket BIPS vid Chelsea School, University of Brighton, och sådan forskning redovisas i Alan Tomlinsons och Jonathan Woodhams antologi Image, Power and Space: Studies in Consumption and Identity (Meyer & Meyer Sport), som Mats Franzén har läst.

Dansk elithandboll är föremål för stort forskarintresse, inte minst från Idrættens Analyseinstitut i Købehavn. Senioranalytikern där, Rasmus K. Storm, har sammanställt nya antologin Dansk Håndbold: Bredde, elite og kommercialiseringens konsekvenser (Bavnebanke). Vår recensent Daniel Arvidsson är mycket positiv.

Läs mer om dessa böcker på recensionslöpet, som också länkar till samtliga bokrecensioner som publicerats i dessa spalter, för närvarande 655 titlar.

Se här listan över böcker som just nu ligger ute på recensent, och listan över böcker som ligger på redaktionen och väntar på en recensent. Kanske på just dig? Hör i så fall av dig till redaktionen.

IFI 100 år!

Ja, riktigt så är det inte, men det är i år etthundra år sedan Københavns Universitet, som första universitet i Danmark, började utbilda studenter i idrott, eller gymnastik som det då hette. De första 100 åren för den institution som nu heter Institut for Idræt har präglats av både dialog och kamp om utbildning och forskning.

Knud Anton Knudsen var drivande i genomförandet av den nya gymnastikutbildningen 1909.

För att markera jubileet på ett traditinellt akademiskt vis har man på Museum Tusculanums Forlag utgivit en antologi, Forskning i bevægelse: Et nyt forskningsfelt i et 100-årigt perpektiv, sammanställd av Anne Lykke Poulsen, Else Trangbæk, Kurt Jørgensen och Nikolai Nordsborg. Jubileumsboken kastar ljus över idrottsvetenskapens brokiga och spännande utbildningshistoria i Danmark. Boken bör bidra till förståelsen av utvedcklingen och institutionaliseringen av idrott som både akademisk utbidlning och forskningsfält.

De 22 bidragen i boken belyser den akademiska idrottsutbildningens etablering som disciplin och vetenskap. De antyder också vilka frågor, möjligheter och utmaningar som kan förväntas prägla de kommande årens forskning i idrott och fysisk aktivitet.

IFIs jubileumsbok, med omslag av Veronique van der Neut.

Artikelförfattarna är i de flesta fall nuvarande eller förutvarande medarbetare på IFI, men några har rekryterats externt. Flera har medverkat i dessa spalter, som Peter Schantz, Jørn Hansen, Hans Bonde, Lone Friis Thing, Lis Engel och Helle Winther.

Jubilaren nöjer sig inte med en bok för att markera sekelskiftet. I april höll men ett seminarium på temat ”Idræt, fysisk aktivitet og kommunal velfærd” under medverkan av Laila Ottesen (”Muligheder for at aktivere de inaktive”), Lise Warren (”Udvikling af fremtidens skole m. fokus på idræt”), Charlotte Østergaard (”Kommunale forebyggelses- og sundhedsfremme-projekter for inaktive”), Annette Michelsen La Cour (”Projekter og videndeling”) och Nikolai Nordsborg (”Idrætsprojekter - dokumentation og evaluering”). Samtliga anförandes kan hämtas hem i pdf-format här.

Else Trangbæk, institutledare på Institut for Idræt.

I maj genomfördes ett symposium om arvet efter professor Johannes Lindhard, fysiolog och en av de tidiga frontfigurerna i den nya satsningen på idrott. Den 16–18 september genomförs en konsensuskonferens på temat Performance in Sports Involving Intense Exercise, med inbjudna forskare och idrottsfolk. Under hösten genomförs därtill en vetenskapshistorisk föreläsningsserie om forskning i idrott och fysisk aktivitet. Se mer om det på Anslagstavlan, på annan plats på denna sida.

idrottsforum.org hoppas kunna publicera en recension av IFIs jubileumsbok under själva jubileumsåret; det vore inte mer än rätt. Tills dess kan den nysgerrige läsa mer om jubileumet här.

Vem vinner matchen? Välj lag och se vad BayMiner tror.

Fotbollslexikon

Från finska Learnwell Oy kommer ett lexikon över fotbollstermer, med översättningar från engelska till sju andra språk, kinsesiska, franska, italienska, japanska, portugisiska, ryska och svenska. 239 termer finns på detta sätt översatta. Således heter förlust derrota på portugisiska och perte på franska, medan segermål heter goal vincente på italienska och but gagnant på franska.

Lexikonet är tillgängligt gratis på Internet. Det är utlagt på en sida för offentlig publicering, scribd.com, varifrån det kan laddas ner som pdf-fil – vilket är bra, för det ligger som en ganska klumpig och svårhanderlig flashfil på Scribd. För den som behöver kunna översätta mellan vissa språk – och man kunde kanske önskat sig ett annat urval språk – så är lexikonet ett bra hjälpmedel.

Läs om forumets nya
peer review-tidskrift

Kolla också in

idrottsforum.org stöds under 2009 av följande organisationer:


idrottsforum.org är kvalitetsgranskad av
Infoo.se - Den officiella svenska webbkatalogen

Den officiella svenska webbkatalogen.


Besök idrottsforum.orgs systersajter i Norden:

idrottsforum.org rekommenderar:


Redaktör Kjell E. Eriksson   |   Ansvarig utgivare Aage Radmann   |   Grundare Bo Carlsson   |   Uppdatering #112   |   2009–09–02
eXTReMe Tracker